Oscar Nominations 2018: The Complete List

The 90th Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), will honor the best films of 2017 and will take place at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles, California on March 4, 2018.
The ceremony will take place after its usual late-February date to avoid conflicting with the 2018 Winter Olympics. During the ceremony, AMPAS will present Academy Awards (commonly referred to as Oscars) in 24 categories.

The ceremony will be televised in the United States by ABC, produced by Michael De Lucaand Jennifer Todd and directed by Glenn Weiss.
Comedian Jimmy Kimmel will host for a second consecutive year, making Kimmel the first person to host back-to-back ceremonies since Billy Crystal in 1997 and 1998.
In related events, the Academy held its 9th Annual Governors Awards ceremony at the Grand Ballroom of the Hollywood and Highland Center on November 11, 2017
this year’s Oscar nominations were announced on Tuesday morning from the Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills, Calif.
Academy President John Bailey was joined by Tiffany Haddish and Andy Serkis to reveal the nominees in 24 categories.
Guillermo del Toro’s “The Shape of Water” continued its awards show streak, leading the pack with 13 nominations.
“Dunkirk” followed behind with eight nods and Martin McDonagh’s “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”with seven. All three films earned best picture nominations. The rest of the category was rounded out by “Call Me By Your Name,” “Darkest Hour,” “Get Out,” “Phantom Thread,” “Lady Bird,” and “The Post.”
Here is the list of 2018 Oscar nominations:
Best Picture:
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”“Dunkirk”“Get Out”
“Lady Bird”“Phantom Thread”“The Post”“The Shape of Water”“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Lead Actor:
Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour”Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”
Lead Actress:
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”
Supporting Actor:
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Supporting Actress:
Mary J. Blige, “Mudbound”
Allison Janney, “I, Tonya”Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”Octavia Spencer, “The Shape of Water”
Director:
“Dunkirk,” Christopher Nolan“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson“The Shape of Water,” Guillermo del Toro
Animated Feature:
“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo
“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson
“Ferdinand,” Carlos Saldanha
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman
Animated Short:
“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer
Adapted Screenplay:
“Call Me by Your Name,” James Ivory
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees
Original Screenplay:
“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh
Cinematography:
“Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen
Best Documentary Feature:
Best Documentary Short Subject:
“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
“Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel
“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon“Knife Skills,” Thomas Lennon“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner
Best Live Action Short Film:
“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen
Best Foreign Language Film:
“A Fantastic Woman” (Chile)
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul (Hungary)“The Square” (Sweden)
Film Editing:
“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“Dunkirk,” Lee Smith
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory
Sound Editing:
“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood
Sound Mixing:
“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick
Production Design:
“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis
“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
Original Score:
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell
Original Song:
“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul
Makeup and Hair:
“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten
Costume Design:
“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“Phantom Thread,” Mark Bridges
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle
Visual Effects:
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

As Distinctive As You

%d bloggers like this: